شهر بلورد

شهر زیبای بلورد - تاریخچه بلورد

تاریخچه پیدایش بلورد خود نشانگر این ویژگی‌های جغرافیایی بوده است. بلورد زمانی اعیان‌نشین سعیدآباد (شهر قدیم سیرجان) بوده و بر اساس منابع تاریخی، این تاریخچه به زمان ساسانیان برمی‌گردد. برخی مورخان از بلورد به عنوان منطقه‌ای خوش آب و هوا که شاهزادگان ساسانی از آن برای اسکان استفاده می‌کرده‌‌اند یاد می‌کنند.

بر اساس این نوشته‌ها گروهی از ساسانیان پس از درگیری‌های داخلی از سمت شیراز و فارس به سیرجان آمدند و منطقه خوش آب و هوای بلورد را که در آن زمان «باغ گل» نام داشت برای سکونت انتخاب کردند. وجود گل‌های زیبای طبیعی در آن زمان، این خطه را به «باغ گل» معروف کرده بود. شغل مردم در آن زمان غالباً کشاورزی و برخی نیز به دامداری می‌پرداختند. بعدها حضور و سکونت عشایر به ویژه در سنه تاریخی 1200 هجری به بعد سبب تحولات بیشتری در منطقه شد. با استقرار ایل بچاقچی در گلناباد (چهارگنبد)  و بلورد و سایر مناطق اطراف و بروز برخی درگیری‌ها، این منطقه توجه بیشتری به خود جلب کرد و همان‌گونه که گفته شد تصرف ده روزه سیرجان توسط اسفندیارخان بچاقچی (1316) و درگیری و مبارزه حسین‌خان  با انگلیسی‌ها (1300 تا 1329) نقطه عطف این تحولات بود تا جایی که رشادت حسین‌خان در این زمینه ورود او را به ارتش (لشکر کرمان) فراهم ساخت و از آن تاریخ او 13 سال در لشکر کرمان در نقاط مختلف با درجه نایب السلطان خدمت کرد. دستگیری «شاه میرزا خان عرب» از یاغیان منطقه نی‌ریز فارس از شاهکارهای حسین‌خان در این مدت بود که به درخواست دولت مرکزی صورت گرفت. او اقدامات دیگری نیز در راستای حذف یاغیان تأمین منطقه از جمله حل معضل «سعیدخان رودباری» و تامین او با نظر حکومت مرکزی و برخی موارد دیگر انجام داد که مجال نوشتنش در اینجا نیست.
- بلورد پس از انقلاب
اما به برکت انقلاب اسلامی و تحولات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ناشی از آن در کشور سبب شد این منطقه از رشد قابل توجهی در بخش‌های مختلف برخوردار شود. تأمین نیازهای اولیه زندگی مردم همچون برق، تلفن، گاز، توسعه شبکه آب، خدمات جاده‌ای، تأسیس بخشداری، شهرداری، خیابان‌کشی، جدول‌گذاری، آسفالت معابر و توسعه مدارس و آموزشگاه‌ها و دوایر دولتی، بخشی از این خدمات در سال‌های پس از انقلاب تاکنون بوده است. از سویی وجود برخی مناطق گردشگری چون باغ سنگی، خانه حسین‌خان (شجاع السلطان)، باغ‌های زیبا و سرسبز، چشمه‌ها و آبشارها و دشت‌های زیبا، از این خطه منطقه‌ای زیبا و خوش آب و هوا ساخته تا توجه گردشگران و شهرنشینان را به اینجا بیش از پیش جلب کرده باشد. بلورد در سال‌های اخیر به همت مسئولان محترم تبدیل به شهر شده و با تأسیس شهرداری از خدمات زیباسازی و عمرانی برخوردار شده است. وجود نیروی انسانی با استعداد، جوانان پرانرژی، مردمان علاقه‌مند و باصفا و دیندار، فرهنگیان پرکار، کشاورزان زحمتکش و همچنین زیرساخت‌های مناسب، همه و همه پشتوانه خوبی برای توسعه و رشد منطقه است که امیدواریم با ترکیب شورای جدید بتوان زحمات و تلاش‌های انجام شده را تداوم بخشید و آینده خوبی برای مردمان با صفای بلورد بیش از پیش فراهم ساخت. /انشاءالله
- تا باد چنین‌بادا
همزمان با شروع تبلیغات انتخاباتی، شهر بلورد هم با یازده کاندیدای وارسته و خوشنام، همچون سایر نقاط کشور پا به عرصه انتخابات گذاشته که امیدواریم پایانی خوش و پربار برای مردم این دیار داشته باشد.  
اما آنچه من از نزدیک شاهد و ناظر بر آن بودم و احساس غرور و بیانش را دارم این که اعلام‌ نمایم هر یازده کاندیدای محترم پیروز روز اول تبلیغات انتخابات بودند چرا که در یک فضای همدلی انتخاب نهایی را برای همشهریان گرامی سخت و قابل تامل نمودند. آنچه در این ایام  موجب خرسندی و خوشحالی هر رهگذری می‌شد، فضای فوق‌العاده صمیمی بود که کاندیداهای محترم‌ میان یکدیگر و هواداران‌شان حاکم نموده بودند و آنچه من را بیشتر از هر‌چیز خوشحال می‌کرد میزبانی و مهمانی هواداران در کنار کاندیدای محترم‌شان در ستادهای یکدیگر بود که با گشاده‌رویی و خوش‌رویی قابل وصفی از یکدیگر استقبال و پذیرایی می‌نمودند. پیروز روز اول انتخابات هر یازده کاندیدای محترمی بودند که افتخار بلوردی بودن را  میان همشهری‌های ما صدچندان نمودند./تاباد چنین بادا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Template Design:Dima Group